.

RO

HU

 

SZEMÉLYAZONOSSÁGI OKIRATOK

 

 

 

A Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatóság, a következő tevékenységeket végzi, a személyazonossági okiratoknak a kibocsátásának és a tartózkodási hely meghatározására vonatkozó bejegyzések iktatásának a vonalán:

a) átveszi a személyazonossági okiratoknak a kibocsátásának és a tartózkodási hely meghatározására vonatkozó bejegyzések iktatásához szükséges kérvényeket és dokumentumokat, a következő esetekben:
- az informatikai applikációk működésének a tesztelése és követése;
- a közrend és az állambiztonság terén feladatokat ellátó szerveknek a támogatása, a sajátos tevékenységeik elvégzésének érdekébe;
- egyes különleges feladatoknak az ellátása, amint következnek: orvosi okok, más településre vagy államba való utazás, egyes felvételi versenyeken vagy vizsgákon való részvétel, egyes banki/közjegyzői műveletek elvégzése, más alaposan megokolt esetek, amelyekből kitűnjön a sürgősségi jelleg, csak a következő esetek egyikében:
» az első személyazonossági okirat, a 14. életkornak a betöltésekor;
» a személyazonossági okirat érvényességi idejének a lejárása, amely meg lesz hosszabbítva;
» a titulárisnak a család nevének vagy az utónevének a szülők utónevének, a születés időpontjának, illetve a helyének a módosítása;
» a lakhely megváltoztatása;
» a települések és az utcák megnevezésének vagy rangjának megváltoztatása, az ingatlanok újraszámozása vagy újrasorolása, települések vagy utcák létrehozása;
» egy új személyi szám kiutalása;
» a személyazonossági okirat megrongálódása;
» a személyazonossági okirat elvesztése, ellopása vagy megsemmisülése;
» a személyazonossági igazolványban levő fénykép már nem egyezik a tituláris arckifejezésével;
» a nem megváltoztatása;
» a személyazonossági okirat visszavonása;
» a személyazonossági igazolványoknak (buletin) lecserélése;
» egy ideiglenes személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, arra az esetre, hogyha a természetes személynek nincsenek meg a személyazonossági igazolványnak a kibocsátásához szükséges dokumentumai.

b) megoldja gyorsított eljárással az átvett kéréseket;

c) nem oldja meg a különleges helyzetekben található személyek személyazonossági okirat kibocsátási kérelmeit, amelyeknek terepen, a nyilatkozott lakhelyen végzett, vagy az azonosság igazolásának érdekébe, kiegészítő ellenőrzésekre van szükség, vagy más intézmények által vezetett nyilvántartásokban való ellenőrzés szükséges, illetve azon személyek által benyújtott kérelmeket akik:
- mindamellett, hogy betöltötték a 18. életévüket, még nem kaptak személyazonossági okiratot;
- megváltoztatják a lakhelyüket külföldről Romániába;
- az első személyazonossági okiratot kérelmezik, a román állampolgárságnak a megszerzés után;
- megváltoztatják a lakhelyüket és a lakhelyük címét a kérvényező saját felelősségére tett nyilatkozattal igazolják, amelyet a közrendészeti rendőrnek az ellenőrző jegyzéke kísér, amellyel igazolják egy ingatlannak a létezését, a tényt, hogy a nyilatkozó ténylegesen a nyilatkozott címen lakik, azon természetes személynek, aki nem tud felmutatni, a lakáscímre vonatkozó, az érvénybe levő román jogszabályok által előírt, érvényességi feltételek között megkötött okiratot;
- kérvényezik a személyazonossági okirat kibocsátását, elveszítés, lopás, megrongálódás vagy megsemmisülés következtében és nem rendelkeznek választói kártyával, útlevéllel vagy gépjármű vezetői engedéllyel, vagy az informatizált képeik nincs beiktatva az Országos személyazonossági nyilvántartóba, ezért szükséges, a személyazonosság igazolásának az érdekébe, ellenőrzéseknek az elvégzése, a közrendészeti rendőrségnek a segítségével;
- be vannak vagy be voltak jegyezve az Országos személyazonossági nyilvántartó keretében található informatizált operatív nyilvántartásba;

d) nem oldja meg a tartózkodási hely megállapítására vonatkozó bejegyzésnek a személyazonossági okiratba való bejegyzési kérelmeit, azon személyeknek, akik be vannak vagy be voltak jegyezve az Országos személyazonossági nyilvántartó keretében található informatizált operatív nyilvántartásba.

 

 

A SZEMÉLYAZONOSSÁGI IGAZOLVÁNYNAK (KÁRTYÁNAK) A MEGSZERZÉSÉHEZ SZÜKSÉGES DOKUMENTUMOK

 

A. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, a 14. életkornak a betöltésekor (részletek)

B. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, az előző személyazonossági okirat érvényességének a lejártának a következtében (részletek)

C. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, lakhely megváltoztatásának a következtében (részletek)

D. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, az előző személyazonossági okiratnak az elvesztésének, megrongálódásának vagy megsemmisülésének következtében, vagy annak az ellopásakor (részletek)

E. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, a családnév és/vagy utónév módosításának a következtében, házasság, válás, a családnév vagy utónév adminisztratív úton való megváltoztatásának, az anyakönyvi okirat kiigazításának, a születés idejének vagy helyének a módosításának, illetve a szülők utónevének vagy a nemnek a módosításának a következtében (részletek)

F. Az ideiglenes személyazonossági igazolványnak a kibocsátása (részletek)

G. Az ideiglenes személyazonossági igazolványnak a kibocsátása a külföldön lakhellyel rendelkező és Romániában tartózkodó román állampolgárok részére (C.R.D.S.) (részletek)

H. A tartózkodási vízum bejegyzése a személyazonossági igazolványra (vagy az ideiglenes személyazonossági igazolványra) (részletek)

 

A család lakása (részletek)

 

A Marosvásárhelyi Személyi Nyilvántartási Főigazgatósághoz benyújtott kérelmek esetén a személyazonosító okmányok (személyi igazolvány és ideiglenes személyi igazolvány) ellenértékét az intézmény marosvásárhelyi székhelyén kell kifizetni, Városháza utca 2 sz., 1. emelet, iroda sz. 6.

A megyében a 17 Helyi Közösségi Nyilvántartási Közszolgálatnál benyújtott kérelmek esetén a személyi igazolvány és az ideiglenes személyi igazolvány ellenértékének kifizetése helyi szinten történik, a helyi közigazgatási (polgármester) hatóságok által megállapított szabályok szerint.

 

A. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, a 14. évnek a betöltésekor

SZÜKSÉGES DOKUMENTUMOK:

  • a személyazonossági okirat kibocsátási kérelem, aláírva úgy a kiskorú, mint a szülő/törvényes képviselő által; (1. melléklet)

  • születési anyakönyvi kivonat eredetibe;

  • az egyik szülőnek vagy a törvényes képviselőnek a személyazonossági okirata, eredetibe, dokumentum, amellyel megtörténik a lakhely címének az igazolása is;

  • a szülők házassági anyakönyvi kivonata vagy a válási bizonyítvány, amelyet kísér a szülői megállapodás/válási bírósági határozat jogerősen/ végérvényesen, esetenként, abban az esetben, hogyha a szülők el vannak válva, eredetibe;

  • a dokumentum, amellyel igazolják a személyazonossági okirat ellenértékének a kifizetését .

A 14. életév betöltésekor, a kiskorú jelentkezik a személynyilvántartó közösségi közszolgálat ügyfélirodájában, az egyik szülőnek vagy, esetenként a törvényes képviselőjének a kíséretébe, a szociális ellátási közszolgálat fennhatósága alá tartozó szakközpont keretéből megbízott személynek vagy annak a személynek a kíséretébe, akire rá volt bízva elhelyezésben, hogy kérje a személyazonossági okiratnak a kibocsátását.

Abban az esetben, amikor a szülőknek külön lakhelyük van, a személyazonossági okirat kibocsátási kérelmét az a szülő írja alá, akinél van a kiskorúnak a lakhelye, a törvény értelmébe.

Annak a kiskorúnak, akit mindamellett, hogy bírósági határozattal rá bíztak az egyik szülőre, a másik szülőnél lakik állandóan, kérni fogják annak a szülőnek a beleegyezési nyilatkozatát akire rá bízták, amelyből kitűnjön, hogy egyetért azzal, hogy a kiskorú személyazonossági okiratába, az a cím legyen beírva, ahol állandóan lakik.

Az előírt nyilatkozat megírható az ügyfélirodában, a személynyilvántartó közösségi közszolgálat személyzetének a jelenlétében, azokban az esetekben amikor a szülő nem tud megjelenni az ügyfélirodában, a nyilatkozatot hitelesíteni kell annak az államnak a területén levő Román diplomáciai kirendeltségén ahol tartózkodik a szülő, a romániai közjegyzőnél vagy a kompetens külföldi hatóságoknál. Ebben az utolsó esetben, a nyilatkozatot lefordítva és hitelesítve mutatják be.

A külföldön tartózkodó román állampolgárok, az első személyazonossági okiratnak a kibocsátási kérelmét, együtt a törvény által előírt dokumentumokkal, benyújthatják, az illető államokban található, Román diplomáciai képviseleteken vagy konzuli hivatalokban.

Abban az esetben, amikor az elvélt szülők közösen gyakorolják a kiskorúra vonatkozó szülői felügyeletet, akinek a lakása az egyik szülőnél van meghatározva, a lakhely címének a megjegyzésével, hogyha az illető szülő kéri a lakhelyének a megváltoztatását, azzal egy időben, a kiskorú is megváltoztatja a lakhelyét, az utólagos módosításokkal újraközölt, a Polgári Törvénykönyvre vonatkozó 287/2009. sz. Törvény 497. sz. cikkely értelmében.

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak direkt a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

B. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, az előző személyazonossági okirat érvényességének a lejártának a következtében

 

Ebben az esetben, az érdekelt személy, a személynyilvántartó szolgálat ügyfélirodájában, a következő dokumentumokat mutatja be:

- a személyazonossági okirat kibocsátási kérelmét; (1. melléklet)

- a születési anyakönyvi kivonatot eredetibe;

- a házassági anyakönyvi kivonatot, a megházasodott személyek vagy a túlélő házastárs esetében eredetibe;

- a házassági anyakönyvi kivonatot, a megházasodott személyek vagy a túlélő házastárs esetében, eredetibe;

- a jogerős/végérvényes válási bizonyítvány/bírósági határozat, esetenként, eredetibe;

- a lakhely címét igazoló telekkönyvi kivonatot vagy dokumentumot, valamint esetenként, a tartózkodási címet igazoló dokumentumot, eredetibe; a telekkönyvi kivonat, nem lehet a kérés benyújtási dátumától 30 napnál régebbi;

- a dokumentum, amellyel igazolják a személyazonossági okirat ellenértékének a kifizetését.

A tituláris vezetéknevének és/vagy utónevének, a szülők utónevének, a születés idejének vagy helyének a módosításának, valamint a nemnek a megváltoztatásának az esetében, be kell mutatni a bírósági határozatot vagy esetenként, az adminisztratív okiratot, amelynek alapján változtak az anyakönyvi adatok.

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak direkt a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

C. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, lakhely megváltoztatásának a következtében

 

A lakhely megváltoztatásakor, az érdekelt személy, 15 napos határidőn belül, folyamodik a személynyilvántartó szolgálat ügyfélirodájához, a következő dokumentumokkal:

- a személyazonossági okirat kibocsátási kérelmét; (1. melléklet)

- a személyazonossági okiratot;

- a születési anyakönyvi kivonatot, eredetibe;

- a házassági anyakönyvi kivonatot, a megházasodott személyek vagy a túlélő házastárs esetében, eredetibe;

- a jogerős/végérvényes válási bizonyítvány/bírósági határozat, esetenként, eredetibe;

- azoknak a 14 év alatti gyermekeknek a születési anyakönyvi kivonataik, akiknek megváltozik a lakhelyük együtt a személyazonossági okiratnak a kérvényezőjével;

- a lakhely címét igazoló telekkönyvi kivonatot vagy dokumentumot, valamint esetenként, a tartózkodási címet igazoló dokumentumot, eredetibe; a telekkönyvi kivonat, nem lehet a kérés benyújtási dátumától 30 napnál régebbi;

- a dokumentum, amellyel igazolják a személyazonossági okirat ellenértékének a kifizetését .

 

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

D. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, az előző személyazonossági okiratnak az elvesztésének, megrongálódásának vagy megsemmisülésének következtében, vagy annak az ellopásakor

 

Ebben az esetben az érdekelt személy, a személyazonossági dokumentum elvesztésétől, ellopásától, megrongálódásától vagy megsemmisülésétől számított 15 napos határidőn belül jelentkezik a személynyilvántartó szolgálat ügyfélirodájában a „C” pontban említett dokumentumokkal.

Ezen dokumentumok mellett még be fogja mutatni a következőket:

- egy érvényes, fényképpel ellátott hivatalos dokumentumot: gépjárművezetői engedély, eredetibe vagy útlevél, eredetibe – azon személyek akiknek nincs bevezetve az arckifelezésük az Országos Személynyilvántartó Regiszterbe;

- a megrongálódott személyazonossági okiratot (ha esedékes) .

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

E. A személyazonossági igazolványnak a kibocsátása, a családnév és/vagy utónév módosításának a következtében, házasság, válás, a családnév vagy utónév adminisztratív úton való megváltoztatásának, az anyakönyvi okirat kiigazításának, a születés idejének vagy helyének a módosításának, illetve a szülők utónevének vagy a nemnek a módosításának a következtében

 

Ebben az esetben az érdekelt személy, 15 napos határidőn belül jelentkezik a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatóságnál, ahol a „C” pontban említett dokumentumok mellett bemutat egy bizonyítékot, amely igazolja valamelyik helyzetnek az egyikét (anyakönyvi bizonyítvány, vezetéknév és/vagy keresztnév adminisztratív úton való változtatási rendelet vagy végérvényes és jogerős bírói határozat esetenként).

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

F. Az ideiglenes személyazonossági bizonyítvány kibocsátása

 

Az ideiglenes személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának érdekébe, a kérelmező a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatóság jelentkezni fog azokkal a dokumentumokkal, amelyeket be tud mutatni, hogy igazolni tudja a nevét, az anyakönyvezett állapotát, román állampolgárságát, lakhelyét.

Az említett dokumentumokon kívül még a következők kellenek:

- a személyazonossági okirat kibocsátási kérelem; (1. melléklet)

- kettő darab ¾ cm-es fénykép, amelynek az alján egy 7 mm-es sáv van;

- a dokumentum, amellyel igazolják a személyazonossági okirat ellenértékének a kifizetését.

 

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

G. Az ideiglenes személyazonossági igazolványnak a kibocsátása a külföldön lakhellyel rendelkező és Romániában tartózkodó román állampolgárok részére (C.R.D.S.)

 

Az ideiglenes személyazonossági igazolvány kibocsátásának az érdekébe, a kérvényező a következő dokumentumokkal fog jelentkezni a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatóságnál:

  • a külföldön lakó, Romániában tartózkodó, román állampolgárok részére, a személyazonossági okiratok kibocsátási kérelem
  • érvényes útlevél, a lakhely szerinti ország megjegyzésével, eredetibe;
  • a román anyakönyvi hivatalok által kibocsátott születési és/vagy házassági bizonyítvány, eredetibe;
  • végleges/jogerős válási bizonyítvány/bírói határozat, esetenként, eredetibe; ha az érintett személy nem tudja bemutatni a válási bizonyítványt/bírósági határozatot, esetenként a polgári státusz, a névnek a bizonyítása megtehető a születési vagy a házassági bizonyítvánnyal, amelyek a rendelkezésére állnak, megjegyzésekkel, a személyazonossági okirat kibocsátási kérelem benyújtásakor; az anyakönyvi adatokra vonatkozóan külföldön végzett módosítások esetében, a személyazonossági okirat kérelmező bemutatja a megjegyzésekkel ellátott születési vagy házassági bizonyítványt, amely igazolja a kérelmezőnek a polgári státuszát és nevét, a személyazonossági okirat kibocsátási kérelmének a benyújtásának napján;
  • telekkönyvi kivonat vagy a dokumentum, amellyel a Romániai tartózkodási címet igazolják, eredetibe; a telekkönyvi kivonat a kérés benyújtásának idején nem lehet több mint 30 napos;
  • kettő ¾ cm-es fénykép, amelynek az alján 7 mm-es fehér sáv található;
  • a dokumentum, amellyel igazolják a személyazonossági okirat ellenértékének a kifizetését

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

 

H. A tartózkodási hely vízumának (flotant) a bejegyzése a személyazonossági igazolványra (vagy az ideiglenes személyazonossági igazolványra)

 

A tartózkodási helynek a megállapítására vonatkozó megjegyzésnek a személyazonossági okiratba való bevezetésének az érdekébe, az érdekelt személy be fogja mutatni:

  • a tartózkodási helyre vonatkozó bejegyzésnek a személyazonossági okiratba való bejegyzési kérelem;
  • a kérvényezőnek a személyazonossági okirata;
  • telekkönyvi kivonat vagy a dokumentum, amellyel a tartózkodási címet igazolják, eredetibe; a telekkönyvi kivonat a kérés benyújtásának idején nem lehet több mint 30 napos.

A személyazonossági bizonyítvány kibocsátásának a felgyorsításáért, a polgárok folyamodhatnak közvetlenül a Maros Megyei Személynyilvántartó Főigazgatósághoz, a fentebb felsorolt okiratok mellett beadva egy kitöltött sürgetési kérelmet is. Az űrlap letölthető innen.

 

A család lakása

A Polgári Törvénykönyv 321. cikkely (2) bekezdés
A házastársak közül bárki kérheti a telekkönyvbe való bejegyzését, a törvény értelmében, egy ingatlannak, mint a család lakását, még akkor is ha nem az ingatlan tulajdonosa.

A Polgári Törvénykönyv 322. cikkely (1) bekezdés
A másik házastárs beleegyezése nélkül, egyik házastárs sem, még ha kizárólagos tulajdonos is, nem rendelkezhet a lakás jogai felett és nem is köthet okiratokat, amelyek befolyásolnák annak a használatát.

Ha az ingatlant, a telekkönyvbe bejegyezték mint a családnak a lakását, a befogadási beleegyezésben, szükség van mindkét házastársnak a beleegyezésre, együtt az igazoló okirattal (pl. telekkönyvi kivonat)!

A befogadó köteles értesíteni a személynyilvántartó tisztviselőjét arról, hogy az ingatlan be van jegyezve a telekkönyvbe, mint a családnak a lakása!

 

Az utólag módosított és kiegészített, a román állampolgárok nyilvántartására, lakhelyére, tartózkodási helyére és személyazonossági okirataira vonatkozó 97/2005. sz. Sürgősségi Kormány Rendelet szerint, a személyazonossági igazolványt először a 14. életévnek a betöltésekor bocsátják ki. Ezzel igazolják a tulajdonosnak a személyazonosságát, a lakhelyének a címét, a tartózkodási hely címét (esetenként) és a román állampolgárságát.

A személyazonossági igazolványnak az érvényességi ideje:

- 4 év a 14-18 év közötti személyeknek;

- 7 év a 18-25 év közötti személyeknek;

- 10 év a 25. életkornak a betöltése után;

- végleges az 50. életkornak a betöltése után.