Történelem | Földrajz | Monográfia | Címer | Hatóságok
Közlemények | Kultúra | Fényképalbum | Jelképek | Kapcsolat
 
honlap >> kultúra >> maros megyei múzeum  
Határozatok
Határozattervezetek
Rendeletek
Szerkezeti felépítés
Szabályzatok
Alárendelt intézmények
Dekoncentrált közszolgáltatások
Polgármesteri hivatalok
Foispáni hivatal
e-kormányzat
MAROS MEGYEI MÚZEUM
Megyei Múzeum
 
Régészet-történelem
Művészet
Természettudományok
Etnográfia és
népi művészet

     A múzeum nyitva tartási időszaka hétköznaponként 9,00-től 16,00-ig, szombaton 9,00-től 14,00-ig és vasárnap 9,00-től 13,00-ig. Hétfőn minden múzeum zárva tart.
     A Marosvásáhelyi Megyei Múzeum megalapítója Aurel Filimon, akit a marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal 1921. május 1-én nevezett ki a múzeum felügyelőjének. Akkoriban a múzeum csak egy régészeti gyűjteménnyel rendelkezett, amely még 1882-ben Kovács Ferenc tiszteletes jóvoltából került a múzeum tulajdonába, t.i. utóbbi Deák Farkas történésszel együtt kutatóásatásokat végzett a római településként számontartott Keresztúron. Ismert volt abban az időben Teleki Domokos is, aki régészeti maradványok gyűjtésével foglalkozott Gernyeszegen. A megyében létezett ekkortájt még egy múzeum Apoldon, amely a szebeni Bruckenthal múzeum utánzataként készült és saját bútor-, kerámia- és iratgyűjteménnyel rendelkezett. Ugyanakkor említésre méltó a Kultúrpalota 1913-ban létesített képtára is.
     1921-ben, a marosvásárhelyi múzeumnak volt egy Aurel Filimon által létesített régészeti gyűjteménye, valamint egy néprajzi és népművészeti gyűjteménye. Ezekből a gyűjteményekből rendezték meg a Kultúrpalota első állandó kiállításait, melyek 1934-ben nyíltak meg a nagyközönség számára. Ma már a Megyei Múzeumnak több részlege is van (régészet - történészet, képzőművészet, természettudomány, néprajz és népművészet).
     A megyében működik még ezenkívül egy Történeti Múzeum Segesváron, egy Néprajzi Múzeum Régenben és egy Történeti Múzeum Dicsőszentmártonban. Vannak továbbá emlékházak, egyházi múzeumok és magángyűjtemények.
     A múzeumi gyűjtemények a nemzeti kultúra legértékesebb darabjait képezik. Évről évre gyarapszik a múzeumi tárgyak száma gyűjtések, szerzemények és adományok révén. A múzeum szakavatott személyzete tudományos kutatókból, múzeológusokból, konzervátorokból és restaurátorokból tevődik össze.
     A múzeum vagyonát képező tárgyakat állandó, ideiglenes vagy vendégkiállításokon, nemzeti tudományos ülésszakokon, a "Marisia" évkönyv régészetnek és történészetnek, néprajznak és népművészetnek illetve természettudományoknak szentelt hasábjain valamint más hazai szakfolyóiratokban ismertetik.