Történelem | Földrajz | Monográfia | Címer | Hatóságok
Közlemények | Kultúra | Fényképalbum | Jelképek | Kapcsolat
 
honlap >> kultúra >> maros megyei múzeum  
Határozatok
Határozattervezetek
Rendeletek
Szerkezeti felépítés
Szabályzatok
Alárendelt intézmények
Dekoncentrált közszolgáltatások
Polgármesteri hivatalok
Foispáni hivatal
e-kormányzat
MAROS MEGYEI MÚZEUM
Megyei Múzeum
 
Régészet-történelem
Művészet
Természettudományok
Etnográfia és
népi művészet

Néprajzi és népművészeti múzeum
     A néprajzi és népművészeti muzeum a Rózsák tere 11 szám alatti Toldalagi-féle palotában (XVIII századi műemlék) működik. Ez az intézmény kulturális-nevelési tevékenységet fejt ki és a Maros megyei népi hagyományok és népi alkotások megőrzését, kutatását, tudományos feldolgozását és népszerűsítését tartja fő feladatának ebben az interkulturális zónában,ahol a hosszas egymásmellett-élés a román, magyar és szász kultúrák kölcsönhatását , összefonódását eredményezte.
     A múzeum gyűjteményei a foglalkozások, mesterségek, textiliák, népi viselet, kerámia, butorzat, üvegre és fára festett szentképek témaköreit ölelik fel. Az alapkiállitásban a látogató megismerheti a marosmenti hagyományos falu hajdani életét, egykori arculatát, s azokat a tárgyi bizonyítékokat, melyeket egy életképes, virágzó, multikulturális népcsoport alkotott ezen a területen.

Küküllő-menti vetett ágy

Román és magyar női viselet a Maros völgyéből

Maros-menti turkács

Kolindálók


Ajándékok a kolindálóknak
     A téli ünnepek alkalmával rendezett múzeumi estek olyan ősi szokásokat elevenítenek fel, melyek a téli napéj-egyenlőséghez kapcsolódnak, s amelyen az egész faluközösség részt vett hajdanán. Ezen szokások felelevenítésével a karácsonyi ünnepek ősi hangulatát igyekszünk felidézni. A kolindáló gyerekek a múzeumban is almát, diót és kalácsot kapnak, a felköszöntött gazdák hagyományos ajándékait.
     A karácsonyi felköszöntés (betlehemezés, csillagjárás) hagyományos figurája a turkács (kecske), mely az éneklő gyerekek, vagy legények csoportját kiséri.

     A turkács egy állati maszk,mely a kereszténység előtti időből maradt fenn. A felső marosmentén a turkács feje és teste gyapjútincsekkel, zörgőkkel, kolomppal, bronzérmekkel, szalagokkal és geometrikus motívumokkal rajolt taplógomba-szeletekkel gazdagon díszített. A kecske táncának végeztével ezeket a "napkorongokat" egyenként a felköszöntött gazdák házának mestergerendájára szegezték, hogy szerencset hozzon a házra.