Történelem | Földrajz | Monográfia | Címer | Hatóságok
Közlemények | Kultúra | Fényképalbum | Jelképek | Kapcsolat
 
honlap >> fényképalbum >> a megye bemutatása >> régi képek marosvásárhelyrol  
Határozatok
Határozattervezetek
Rendeletek
Szerkezeti felépítés
Szabályzatok
Alárendelt intézmények
Dekoncentrált közszolgáltatások
Polgármesteri hivatalok
Foispáni hivatal
e-kormányzat
RÉGI KÉPEK MAROSVÁSÁRHELYRŐL
     Az Erdélyi-medence közepén, a Maros gazdag és termékeny völgyében Marosvásárhely a 14. században tűnik fel először írásos emlékeinkben. Neve ekkor Új Székelyvásárhely vagy csak Székelyvásárhely, latinul Novum Forum Siculorum, vagy csak Forum Siculorum. A településnek éltető eleme, első írásos említésétől, kedvező fekvése és forgalma. Várossá fejlődésének lassú folyamata akkor indult meg, amikor a tatárjárás után, a 13. század második felében, vásáros helye lett a marosszéki székelyeknek. Egy 1323-ban kiadott okiratban találkozunk először nevével, majd 1323-tól a pápai tizedszedők számadásaiban szerepel folyamatosan mint a székelység legnépesebb települése. Nagy Lajos király egy 1370. május 10-én kiadott oklevelében írják először magyarul Zekelvasarhely-nek (Székelyvásárhely). Ezt a névalakot használva említi Mihály vajda is egy 1599-ben kiadott oklevelében "oppidi nostri Zekelyvasarhely"-ként. A városiasodásnak igazi lendületet Mátyás király kiváltságlevelei adtak, közöttük a legfontosabb az 1482. augusztus 28-án kelt kiváltságlevél, amely évi három vásárt engedélyez a városnak. 1616-ban Bethlen Gábor teszi szabad királyi várossá, immár Marosvásárhely néven. 1616-ban teremtődik meg a feltétele az 1602-ben elkezdett várépítésnek is. A mai városközponttól északra, a tekintélyes méretű templom és az azt övező ötszögű várfal Erdély egyik legnagyobb és legrégibb ilyen jellegű építménye. Keletkezése a Ferenc-rendi szerzetesek 13. századi megtelepedéséhez kötődik. Az első írás, amely a templomra és a kolostorra utal, 1400-ból való, az építkezés azonban ennél jóval korábban kezdődött, és 1442-ben fejeződött be. A számos átalakítás miatt sem eredeti méretei, sem egykori alakja nem ismert, de monumentalitása, valamint a boltívek és a csúcsíves ablakok egyértelműen a késő-gótikára utalnak.
     Bethlen Gábor kiváltságlevele, melyben szabad királyi város címet és jogokat adományoz Marosvásárhelynek (1616) és amely megteremtette a várépítés törvényes keretét is.
     Az első módosítást a XV. század folyamán szenvedte. A hagyomány Báthori István erdélyi vajda nevéhez köti a kolostor és a templom körüli kőfal építését, ezeknek erőddé, "kastéllyá" alakítását. Később, amikor az 1601-1602-es dúlások során az amúgy is kicsinek bizonyuló erődítmény annyira megrongálódott, hogy a város lakóinak életét és javait védeni már nem tudta, megszületett a várépítés gondolata. S fel is épül kerek fél évszázad alatt. A tekintélyes, téglából épült várfal szabálytalan ötszöget zár be, a töréspontokban illetve a falak mentén hét bástyával. Az építkezés kezdeményezője és irányítója a fejedelmi diplomata és portai követ Borsos Tamás, aki városbíró is 1594 és 1607 között.
     Zaklatott korokban, amikor számtalan veszedelem elől csak a fallal kerített városok tudtak védelmet nyújtani, szerte Európában a kézműves céhekre hárult az építés, szervezés és a védelem feladata. Marosvásárhelyen is részt vettek a vár építésében és karbantartásában. A bástyák nevei ma is a marosvásárhelyi vargák, szűcsök, kádárok, mészárosok, szabók szerepére utalnak a vár egykori védelmi rendszerében. Maga Nagy Szabó Ferenc, a város híres krónikaírója, a vár építésében is jeleskedő várkapitány a szabók céhmestere volt. Sok országgyűlés színhelye volt a marosvásárhelyi vár. Történelmi jelentőségűvé a vallásszabadságot törvénybe iktató 1571-es diéta válik mint a vallási türelem felemelő példája a nyugat-európai vallásháborúk korában.
     A várban, a ferencesek kolostorában valószínűleg már a 14. század derekától rendszeres oktatás folyt. A reformáció győzelmét követő időben itt működik Erdély egyik első református iskolája, az 1557-ben alapított Schola Particula. A mai Református Kollégium jogelődje országos jelentőségre tett szert. Olyan tanárai voltak mint Baranyai Decsi Czimor János, Tordai Ádám, Laskói Csókás Péter és mások. Itt élt kollégiumi tanárként Bolyai Farkas matematikus és fia, Bolyai János, az első nem-euklidészi geometria megalkotója. A Református Kollégium falai között állítják föl az első marosvásárhelyi nyomdát 1786-ban.
     A 18. század végén és a 19. század elején a város Erdély egyik kulturális központja lett. 1754-ben Marosvásárhelyre költözik a "Királyi Tábla" az erdélyi igazságszolgáltatás legfelsőbb fóruma, majd 1802-ben Teleki Sámuel gróf nyitja meg az óváros egyik legszebb épületében nyilvános és enciklopédikus jellegű könyvtárát, a Teleki Tékát.
     Marosvásárhely 1827-ben. Nagy Sándor rézmetszete Mikolai Tóth István rajza alapján.
     Marosvásárhelyen a 19. század kezdete egyben az urbanizáció kezdete is. Jelkép értékű, hogy 1800 kora tavaszán a városi tanács egy, a város piacán felállítandó szökőkút építéséről dönt, majd egy évvel később a főpiac és az utcák kikövezéséről. A nevezetes "zenélő kút" Bodor Péter székely ezermester alkotása, amely oly jellegzetessé teszi a 19. századi Marosvásárhely városképét, 1820-ban készült el. Talán a zenélő kút hatására támadt igény egy parkkal, séta-utakkal övezett köztér kialakítására is. Mire a fák megnőttek, a "piac" már emeletes, szép házakkal ékeskedik, földszinti helyiségeikben üzletekkel, kávéházzal. Mikolai Tóth István 1824-1825 között készült rajza, amelynek alapján 1827-ben Nagy Sámuel rézmetszete készült, még a századokkal azelőtt kialakult, jellegzetesen vásárvárosi múltra utaló piactér hangulatát idézi, de a részletekben már megjelennek a rendezett, urbanizálódó település jelei.
     A város az idők folyamán számos olyan nagy jelentőségű politikai esemény színhelye, mint II. Rákóczi Ferenc beiktatása Erdély fejedelmi székébe. Az európai politika hullámverései sem kerülik el Marosvásárhelyt. 1848. március 24-25-én, a pesti forradolom hírére a városban a magyarok együtt ünnepelnek a Királyi Tábla román és szász kancellistáival, köztük Avram Iancu és Alexandru Papiu Ilarian. Majd esztendő múltán Bem tábornok rendezi be ide főhadiszállását, s innen indul a végzetes segesvári csatába Petőfi Sándor. Emléküknek a marosvásárhelyi polgárok szobrokkal, emlékművekkel adóztak.
1. A város látképe nyugatról (1800-as évek)

2. A vár az 1900-as évek elején

3. A Királyi Tábla (1789)

4. A Református Kollégium (1800 körül)

5. A Teleki Téka (1802)
      A modernizáció útján a századfordulón indul el a város. Ebben Dr. Bernády György polgármesternek meghatározó szerepe volt. Csatornázás, közvilágítás, iskolaépítés, új középületek és közintézmények egész sora őrzi ma az urbanizáció polgármesterének emlékét Marosvásárhelyen. A mai városközpont a 20. század elején, a Városháza (1905-1907) és a Kultúrpalota (1911-1913) felépítésével nyerte el végleges jellegét. A Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján készült épületeket magas szintű művészi díszítésük, a különlegesen kialakított belső terek, a nagy műgonddal válogatott értékes anyagok teszik az európai építészet remekeivé. A magyar népi szecessziónak e két remekműve mára Marosvásárhely szimbólumává vált. Képeslapon, könyvek fedőlapján, filmriportokban, de kereskedelmi termékek védjegyén is úgy jelennek meg, mint a földrajzi helymeghatározás félreismerhetetlen jegyei: íme, Marosvásárhely!
A vásártér és a zenélő kút (1800-as évek) Főtéri részlet 1913-ból

Vásár Marosvásárhelyen az 1900-as évek elején

Kossuth Lajos (1899) A Petőfi-emlékoszlop (1912)

Bem József (1880) II. Rákóczi Ferenc (1907) Avram Iancu (1924)

Színes üvegablakok: az új városháza és a helyén álló egykori házak (Roth Miksa munkája)

A Városháza (1906-1907) és a Kultúrpalota (1911-1913)