17 ianuarie 2005

Vineri, 14 ianuarie 2005, ora 12 (ora Ungariei), o delegație mureșeană a fost primită de Președintele Parlamentului Ungariei, d-na Szili Katalin, și de Președintele Instituției Maghiarilor de dincolo de Graniță, împreună  cu d-l. Bálint-Pataki József, cu demnitari ai Parlamentului Ungariei, precum și fostul Ambasador al Ungariei în România, d-l. Ijgyártó Istvan.

Din delegația mureșeană au făcut parte: d-l. Deputat Kelemen Atilla; Președintele Consiliului Județean Mureș, d-na Lokodi Edita Emőke; d-l subprefect Burckhardt Arpád; d-l. Viceprimar Csegzi Sándor; d-nii. consilieri județeni Szalkay József și Brassai Zsombor. Au participat, de asemenea: dl. Ivanics Ferencz, Vicepreședinte al Consiliului Județean Győr-Moson-Sopron, Deputat în Parlamentul ungar; din partea ziarului Népújság, d-l. Nagy Miklos Kund; din partea Universității Sapientia, d-l. Decan Hollanda Dénes, precum și d-l. Csató Béla, Protopop al Bisericii catolice, și, nu în ultimul rând, d-l. Virág György, fostul Președinte al Consiliului Județean Mureș.

D-l Virág György a primit titlul Crucea Cavalerilor Maghiari al Republicii Ungare.